ЕСМА доби станица во бриселското метро, меѓу 69 моќни жени (ФОТО)

Меѓу 69 моќни жени, Есма доби станица во бриселското метро.

Пријателите на Европа рекоа дека идејата е да се прикажат „вистински лица и вистински приказни кои го истакнуваат исклучителното достигнување што европските жени – граѓани – придонеле во многу различни сфери“ и да направат „емотивна врска“ со луѓето.

Феминистичката преработка на мапата на бриселското метро им оддава почит на жените кои ја обликуваа европската историја, од Симоне Вејл до Јована Орлеанка, пишува ЕУ Инспириран од проектот Градот на жените на писателката Ребека Солнит и географот Џошуа Џели -Шапиро, европскиот тинк-тенк Пријатели на Европа ја редизајнираа мапата во Брисел за да го одбележат Денот на Европа. „Мапата е прослава на нов вид на инклузивно лидерство и средство за зајакнување на демократијата и предизвик за нееднаквоста на можностите: ако го видите, можете да бидете“, рекоа Пријатели на Европа. Идејата за „Главен град на Европа, жените на Европа“ е на доверителот на „Пријатели на Европа“ и на ирската новинарка Мери Фицџералд, која рече дека сака да раскаже нова приказна за Европа што ги надминува јазикот и националноста.

Фото: Friends of Europe„Ја користиме метро-картата во Брисел како креативна рамка за да раскажеме поинаква приказна за континентот со жени во срцето“, рече таа.

„Ние сакаме овој проект да одекне далеку, подалеку од таканаречениот „Бриселски меур“. Пријателите на Европа рекоа дека идејата е да се прикажат „вистински лица и вистински приказни кои го истакнуваат исклучителното достигнување што европските жени – граѓани – придонеле во многу различни сфери“ и да направат „емотивна врска“ со луѓето.

69-те станици беа преименувани во чест на жените од сферата на политиката, науката, економијата, уметноста и спортот.

Чест на шеесет и девет жени

Тука се вклучени Ермесинде, луксембуршката грофица од 13 век, која презеде политичка контрола откако нејзиниот сопруг почина; Валери Амос, првата црнкиња што служеше во кабинетот на Велика Британија; германската фоторепортерка Герда Таро, која загина на фронтот на граѓанската војна во Шпанија; италијанска сликарка Артемисија Гентилески; австриската авторка Берта фон Шутнер, првата жена добитник на Нобелова награда за мир; француската модна дизајнерка Коко Шанел; и истражувачката новинарка од Малта Дафне Каруана Галиција, која беше убиена во 2017 година.

Имињата беа избрани од членовите на мрежата на Европски млади лидери и Брисел Биндер, група која има за цел да привлече повеќе жени на панел дискусии.

Франческа Кавало, коавторка на бестселерот „Добра ноќ за бунтовните девојки“, исто така беше вклучена во правењето на конечниот избор.

Иницијативата ја поздрави потпретседателката на Европската комисија, Маргарет Вестагер на Твитер.

“Зборуваме за #Татковците на Европа. Но, има и # МајкиОд Европа! Жените кои се бореа за слобода, за мир, за други жени … тие исто така ја направија Европа”, рече таа.

Името на мапата вклучува жени од сите 27 земји на ЕУ и пошироко, меѓу кои е и мулатката Солитуд, хероина која се бореше против ропството на францускиот остров Гвадалупе и Мери Томас (позната на нејзините приврзаници како кралица Марија), револуционерен водач во поранешната данска колонија Сент Кроа.

Исто така, е претставена и Маргарет Тачер, првата премиерка на Велика Британија – и на Европа.

Кристин Лагард, првата жена претседател на Европската централна банка, рече дека е „чест што е во толку добро друштво“ на картата.

Исто така се споменуваат и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (и поранешен комесар) Кристалина Георгиева и германската канцеларка во заминување Ангела Меркел. Во нејзина близина, една од главните метро станици е именувана по кралицата на ромската музика Есма Реџепова како единствена претставничка од Македонија. Од балканските маркантни жени, метро станица доби и хрватската писателка Ивана Брлиќ Мажураниќ.

Станицата во чест на Есма веднаш по онаа посветена на Меркел, романската гимнастичарка Надја Команечи и култните Роза Луксембург и Марија Кири/ Фото: ScreenshotМапата следува по иницијатива на мрежата за јавен превоз во Брисел, СТИБ / МИВБ, што го одбележа Меѓународниот ден на жената со привремено преименување на 10 метро станици по познати жени, вклучувајќи ја и лидерката за граѓански права на САД, Роза Паркс и шведската активистка за клима, Грета Тунберг.

Тековен дефицит

Само неколку метро станици во Брисел во моментов се именувани по жени, вклучувајќи ги и Сант Кетрин, Луиз, ќерката на белгискиот крал Леополд Втори и Жозефин-Шарлот, првото дете на кралот Леополд Трети.

Во Брисел има 14 пати повеќе улици именувани по мажи отколку жени, додека во Париз само четири од 302 метро-станици се именувани по жени.

Јавната сообраќајна мрежа во Брисел вети трајно преименување на најмалку 17 автобуски и трамвајски станици по жени во следните три години, додека париската феминистичка група „Osez le Féminisme“ (Осмели се да бидеш феминистка) успеа да преименува две постојки во метро.

Актерката од „Хари Потер“, Ема Вотсон и авторката Џеј Кеј Роулинг лани лансираа слична идеја, преименувајќи 270 подземни станици од метрото во Лондон по жени и небинарни луѓе кои ја обликувале историјата на главниот град.

Ребека Солнит, која во суштина го измисли концептот на „mansplaining“ со нејзината книга „Мажите ми ги објаснуваат работите“ од 2016 година, рече дека жените се забораваат премногу долго.

„Орда мртви мажи со жив идентитет го прогонува Њујорк и речиси секој град во западниот свет.

Нивните имиња се наоѓаат на улиците, зградите, парковите, плоштадите, колеџите, деловните субјекти и банките, а нивните фигури се на спомениците, „таа и Џошуа Џели-Шапиро пишуваа во списанието„ Њујоркер “во 2016 година.

„Речиси секој град е полн со имиња на мажи, имиња кои обележуваат кој имал моќ, кој влегол во историјата, кој имал среќа, кој бил запаметен; жените се анонимни луѓе кои ги менувале имињата на татковците заради сопрузите со кои се венчале, кои живееле затворено и беа компаративно заборавени, со малку исклучоци “.извор: вечер

29060043_2016680208590936_36926234558838