(ВИДЕО) Србија повторно веле cилa на Балканот: Pycиja и’ дониpaше 30 тeнкoви и 30 oклoпни вoзилa


Вицепремиерот и министер за одбрана Небојша Стефановиќ и началникот на Генералштабот на српската армија генерал Милан Мојсиловиќ присуствуваа на предавањето на тенковите Т-72МС и блиндирани извидувачки автомобили БРДМ-2МС од донација од Руската Федерација за Србија кај Мија Станимировиќ касарната во Ниш, соопшти Министерството за одбрана.


Српската армија сега има баталјон со триесет тенкови Т-72 МС и баталјон со триесет оклопни возила БРДМ-2 МС.


На церемонијата присуствуваа и државниот секретар, заменик министерот за одбрана на Руската Федерација генерал на армијата Николај Панков и заменик министерот за одбрана генерал полковник Александар Фомин, како и амбасадорот на Руската Федерација Александар Бокан-Карченко.


– Станува збор за донација на Руската Федерација за Српската армија во вредност од околу 75 милиони евра, која се состои од 30 оклопни транспортери БРДМ-2МС и 30 модернизирани тенкови Т-72 МС, врз основа на договорот договорен во Сочи од двајца претседателите Вучиќ и Путин. Ние сме многу благодарни на Руската Федерација, бидејќи ова е значително засилување за Српската армија – рече Стефановиќ.


Тој потсети дека првиот дел од оваа донација беше прикажан и во Ниш во ноември – 11 тенкови Т-72 и 10 оклопни транспортери.


Амбасадорот Бокан-Карченко рече дека Русија ќе придонесе за зајакнување на суверенитетот, интегритетот и одбранбените способности на Србија и неутралниот статус на Србија, додавајќи дека „неутралниот статус мора да се заштити себе си“.


– Неутралниот статус и овозможува на Србија да развие воена и воено-техничка соработка со сите каде што Србија има свој интерес – потенцираше амбасадорот Бокан-Карченко.


извор: инфомакс


29060043_2016680208590936_36926234558838