Кoj ќe ja вoди Tpeтaтa cвeтcкa вojнa, кoи ce тajнитe вojcки и кoj e нajcилниoт?

Третата светска војна ќе се одвива без тенкови и артилерија, а ќе ја водат тајни војски, изјавија поранешниот премиер на сојузната германска провинција Баден-Виртемберг и поранешниот европски комесар за дигитална економија Гинтер Етингер во написот за „Ханделсблат“.


Политичарот потсети на неколку сајбер напади во западните земји: хакирање на компјутерот на Ангела Меркел во 2015 година, напади врз здравствениот систем во Ирска, компанијата „Colonial Pipeline“ и „Solarwinds“ во САД, како и владини агенции во Америка и Германија. Според него, можно е зад тоа да стојат руски хакери и разузнавачи.


„Едно е сигурно – Третата светска војна нема да се одржи на копно, на вода или во воздух, туку во сајбер просторот – без тенкови и грмотевици“ – напиша тој.


Етингер ги именуваше Русија, САД, Кина и Израел, како и Иран, како најголеми сајбер сили. Според него, Москва е најмоќна на оваа листа.


Поранешниот министер ја повика Германија да се фокусира на сајбер одбраната, бидејќи земјата е веќе доста зад своите конкуренти.


Tој наведе дека Европската Унија издвоила само една и пол милијарда евра за заштита во сајбер просторот за периодот од 2021 година до 2027 година, што е 230 милиони евра годишно за 27 земји-членки или помалку од 10 милиони евра по земја.


„Тајните на кибер-армиите на Москва и Пекинг веќе треперат од страв. Или само да пукнеш од смеење“, заклучи Етингер.


Русија е обвинета за сајбер напади во неколку наврати, а последната голема приказна е нападот на „Соларвиндс“. Москва ги отфрла сите тврдења, инсистира на тоа дека се неоцновани и повикува на отворена соработка во областа на дигиталната безбедност.извор: инфомакс

29060043_2016680208590936_36926234558838