Денес на сослушување е Наташа Петровска за судскиот случај „Меѓународен сојуз“ на Бојан ЈовановскиДенеска продолжува судењето за случајот на невладината „Меѓународен сојуз“ во кој покрај Бојан Јовановски обвинети се уште 4 лица меѓу кои и Фросина Ременски, поранешна пратеничка и министерка на СДСМ.

Предвидено е да се продолжи со сослушување на сведоци на одбраната.

На денешното рочиште е најавено сведочење на Нина Старделова, Стефан Богоев и Наташа Петровска. Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијката Софче Гаврилова Ефремовска, а застапник на обвинението е Ивана Трајчева.

За случајот со невладината организација Меѓународен сојуз, основана од Бојан Јовановски-Боки 13, преку која според обвинението биле измамени бизнисмени за наводни центри за возрасни лица, обвинети се и Фросина Ременски, Христина Блажеска, Миле Јовановски, таткото на Боки 13 и Јасна Мандиќ Ерцеговиќ.

Јовановски е обвинет за измама и перење пари.

Ременски е обвинета за помагање во делото измама, Мандиќ и Блажеска за помагање во измамата и перењето пари, Миле Јовановски се терети за помагање во перењето пари и за неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје. Како правно лице обвинета е и невладината организација.извор: вечер

29060043_2016680208590936_36926234558838